A mai online világban egyre több nő számol be arról, hogy kellemetlenül érinti őket, amikor a párjuk rendszeresen lájkolgat más nőket a közösségi médiában.

Számukra ez a viselkedés azt sugallhatja, hogy nem kapják meg azt a tiszteletet és figyelmet, amit a kapcsolatban fontosnak tartanának. Sokan úgy érzik, hogy ezáltal kevésbé értékesek a párjuk szemében, mintha egy láthatatlan versenyben kellene állniuk az online tér többi nőjével.

Az ilyen helyzetek nemcsak bizonytalanságot ébreszthetnek, de gyakran az önértékelést is csökkenthetik, különösen akkor, ha az ilyen interakciók rendszeressé válnak, és érzelmileg elérhetetlennek tűnik a partner.

Mi állhat a lájkolás hátterében? 

A lájk, mint a kötődés elkerülésének eszköze

A gyakori lájkolgatás egyrészt jellemző lehet az elkerülő kötődésű partnerekre. Ők ezt az eszközt valójában arra használják, hogy az intimitást és a kötődést elkerüljék. Azzal, hogy más nőkről fantáziálnak, részben enyhíti náluk a párkapcsolattal járó szorongást, intimitást és közelséget. Tehát általában akkor csinálják ezt, amikor a saját partnert túl közel érzik magukhoz.

Ez hasonló a „fantom ex” jelenséghez. Az elkerülő kötődésű partnerek gyakran akkor idézik fel ezt az „ideális” ex-partnert, amikor a jelenlegi párjuk túl közel kerül, és ez fokozza bennük a szorongást.

A fantom ex vagy a gyakori lájkolgatás tehát mind egyfajta pszichológiai „biztonsági szelep”: segíti őket a távolságtartásban, az intimitástól való menekülésben, és fenntartja azt az illúziót, hogy bár van partnerük, érzelmi függetlenségüket megőrizhetik. Ezek az eszközök így hozzájárulnak ahhoz, hogy elkerüljék a mélyebb kötődést és felelősséget egy valódi, intim kapcsolatban.

Fontos lehet felismerni, hogy az elkerülő kötődés nem feltétlenül jelent érzelmi hűtlenséget vagy hiányzó szeretetet; inkább az intimitástól való félelmet tükrözi, amely sok esetben gyermekkori kötődési mintákból ered.

Az elkerülő kötődésű partnerek számára a kapcsolat mélysége olykor egyfajta fenyegetésként jelenik meg, amit ezekkel a viselkedésformákkal próbálnak kezelni és kontrollálni.

A lájk, mint a figyelemfelkeltés eszköze

Sokan érvelnek azzal, hogy azért érzik sértőnek a lájkolást, mert ez mögött valamilyen szándék van.

A cselekvés defíniciója ugyanis: „Eredménnyel járó tevékenység egy célra irányuló szándék megvalósítására vagy egy helyzet megváltoztatására” (wikiszotar.hu).

Vagyis itt nem csak arról van szó, hogy a partner megnéz valakit az online felületen, mert „nézni szabad”, hanem valamilyen okból cselekszik is (lájkol). Ilyenkor érdemes elgondolkodni, hogy milyen szándék áll a cselekvés mögött.

Előfordulhat, hogy az illető figyelmét szeretnék felhívni ezzel? Esetleg a saját párkapcsolatukban nem érzik, hogy elég figyelmet kapnának? 

Mindenesetre ez egy ördögi kör, mert közben a saját partnerük is úgy érezheti, hogy kevesebb figyelmet kap és ez rossz hatással lehet a kapcsolatra (főként ha az egyik fél érzékeny a figyelem megosztására vagy az önértékelése ingatag). 

Az ilyen lájkolgatás ébreszthet bizonytalanságot, és sokszor aktiválhatja azokat a régi kötődési mintákat is, amelyek az elhagyástól való félelemből erednek.

Az elkerülő kötődésű partnerek számára a lájkolás mint cselekvés paradox módon azt a célt szolgálhatja, hogy fenntartsák a függetlenség érzetét, még akkor is, ha egy kapcsolatban élnek.

Az online tér ugyanis lehetőséget nyújt számukra arra, hogy elég közel maradjanak a társukhoz, de egy kis távolságot is fenntartsanak a „képzeletbeli” érdeklődéssel mások iránt. Ez persze gyakran frusztráló a másik fél számára, hiszen azt érezheti, hogy nem ő a kapcsolat kizárólagos középpontja.

Lájk, mint egy kedves gesztus

Végül, de nem utolsósorban a lájkot úgyis értelmezhetjük, mint egy udvarias gesztust. Hasonló ahhoz, mint amikor például a munkahelyen megdicsérjük a kolléganőt, hogy milyen csinos. Talán nem kell ezt túlgondolni.

A lájk sok esetben tényleg csupán egy kedves gesztus, ami az online kommunikáció része lett. Akárcsak egy barátságos bók, a lájk gyakran egyszerű elismerés, anélkül, hogy mélyebb szándék vagy üzenet lenne mögötte.

Ahogy a munkahelyen vagy a baráti körben elismerjük mások megjelenését, teljesítményét vagy stílusát, úgy a közösségi médiában is egy-egy lájkkal támogatjuk vagy kedveljük a tartalmakat.

Fontos azonban, hogy a lájk jelentését mindig a kontextus határozza meg, hiszen minden kapcsolat és minden ember másképp érzékeli az online interakciókat.

Érdemes megfontolni, hogy szükséges-e nagyobb jelentőséget tulajdonítani ennek az apró gesztusnak (sok esetben igenis van rá okunk és nem véletlenül érezzük magunkat bizonytalannak az adott helyzetben), vagy elfogadni azt az egyszerű tényt, hogy a lájk sokszor csak egy digitális bólintás – egy udvarias visszajelzés. Így elkerülhetők azok a felesleges konfliktusok is, amelyek a félreértelmezett szándékokból erednek.

A lájk sok esetben tényleg csupán egy kedves gesztus, ami az online kommunikáció része lett. Akárcsak egy barátságos bók, a lájk gyakran egyszerű elismerés, anélkül, hogy mélyebb üzenet lenne mögötte.

Ahogy a munkahelyen vagy a baráti körben elismerjük mások megjelenését, teljesítményét vagy stílusát, úgy a közösségi médiában is egy-egy lájkkal támogatjuk vagy kedveljük a tartalmakat.

Természetesen nem mindegy, hogy kinél hol húzódik a határ. Mindenkinél más és más az a határ, amit már sértőnek vagy átlépésnek érezhet. Van, akinél egy lájk teljesen ártatlan, míg másnál ez már „mikromegcsalásnak” számít.

Ha érdekel, hogyan lehet ezeket a határokat jobban megérteni és kezelni a kapcsolatodban, iratkozz fel, és tudd meg, milyen tippekkel teheted harmónikusabbá a kapcsolatot!

Kérdésed van vagy hozzászólnál?

Írj hozzászolást a Facebookon

Iratkozz fel Te is Blogbejegyzéseinkre!

Az önismeret és az íráselemzés izgalmas világában való részvétel egy kattintásnyira van. Iratkozz fel most, hogy mindig az elsők között értesülj legfrissebb bejegyzéseinkről, tanácsainkról és praktikus útmutatóinkról.

Te is akarsz

személyiségelemzést?

A grafológiai elemzéssel kapcsolatban írj üzenetet